Meriforelli püük alustavale huvilisele - 1.varustus

Fishing blog and tips

Comment
Kui Sul on soov alustada meriforelli püügiga, siis see blogipostituste seeria on just Sulle
Meriforelli püüdma asudes tekib tihti palju küsimusi, et mis varustust kasutada, kus püüda, millal püüda ning mida silmas pidada. Esimeses blogipostis keskendume kalastusvarustusele, sest õige varustus tagab mõnusa püügipäeva.

Ritv - püügiks sobiv ritv võiks jääda 2.7-3.0 meetri vahele. Ise kasutan 2,79m pikkusega Savage Gear Salmonoid ritva 12-30 testiga. Rusikareegli järgi on 3 meetrise ridva test 10-40g. Test näitab, mis kaaluvahemikus lante selle ridvaga viskamiseks on mõeldud. Keskmine meriforelli püügiks mõeldud lant on 17-20g ja sobib kenasti ridva testiga kokku. 2,7m ridva test võib jääda kindlasi ka 7-30g vahemiku. Alustuseks sobib alla 100 eur ritv ka väga hästi. 

Rull - sobib 3000-4000 pooli suurusega rull. Selles suuruses rull on 3m ridvaga hästi tasakaalus. 4000 pool mahutab kenasti 150m 0,3mm tamiili. 3000 pooli kasutan nööri puhul, kuna 0,16mm nööri mahub rohkem peale. See, kas kasutada tamiili või nööri, on väga individuaalne ja teada saamiseks, kumb sobib, tuleb mõlemad ära proovida. Olen ise aastaid püüdnud tamiiliga ja siis proovinud nööri ja ikka tamiili peale jäänud. Lihtsalt meeldib ja sobib paremini. Samas sõber püüab nööriga ja tema ei taha tamiilist kuuldagi. Kuna rull on see mis on pidevas liikumises, siis tasub soetada pigem keskklassi hinnaga rull c 150+ eur. Enda kasutuses on Savage Gear SG8 , hea hinna ja kvaliteedi suhtega rull. Mõnusalt pehme töö ja seni muretu olnud.

Landid - See maailm on väga kirju ja landivalik on meeletu - alustades masstoodangu lantidest ja lõpetades käsitöölantidega. Kümned erinevad värvid, kaalud, kujud, komposiitlandid ja metallist landid. Alustades on landidest ilma jäämine paratamatus. Landid jäävad kivide taha kinni, sõlm puruneb, tamiil katkeb jne. Kalapüük tundub hirmkalli hobina. Hiljem kogemuste kasvades väheneb landikadu kuna õpid püüki ja merepõhja paremini tundma. Ka usk on väga tähtis. Kui usud sellesse lanti siis tihti saadki selle landiga ka kala. Ja see lant, millega esimese kala saad, kipubki Su põhiliseks landiks jääma. Ise kasutan palju metallist käsitöölante ja nii leiab landikarbist: Wild Aapua ja ÄlexDi. Komposiitlantidest Wild ja Estlant 

Kahlamisvarustus - koosneb veekindlatest pükstest, saabastest ja kahlamisjopest. See tähendab, et kui vees kahlata, võiks püügi lõpus keha enam-vähem kuiv olla. Osadel odavama otsa komplektidel on saapad pükstega koos, ehk kahlakad on ühes tükis. Ise alustasin lihtsate PVC kahlakatest koos kummikutega. Kui juba rohkem püügipäevi koguneb, siis muutub mugavus oluliseks ja ostsin riidest kahlamispüksid ja saapad sinna eraldi juurde. Saabaste puhul osta 1 nr suurem saabas, kui Su enda jalanumber, siis mahub soe sokk ka mugavalt sisse. Ei tasu ära ehmatada, kui püügipäeva lõpus on kahlakaid jalast ära võttes pükstel niisked laigud. See ei ole tihti leke, vaid tekkinud ja kogunenud kondents. Kuna vesi on jahe ja keha soe, siis seda kondentsi ikka tekib igasuguse hinnaklassiga kahlakatesse. Kahlamispükste peal soovitan kanda seljas kahlamisjopet. See hoiab hästi vihma ning tuule eest. Ka hoiab ära vee sattumise pükstesse, laine vastu keha lööb.

Lisavarustus - hea, kui Sul oleks spetsiaalsed tangid, millega kalal konksu suust eemaldada,  polaroid prillid, mõõdulint ja kahv. Tulevikus kirjutan neist ka pikemalt, mida ka ise kasutan, kuid alustuseks on põhiline kirjas, mida Sul võiks vaja minna.

Kalastusgiid 
Timo Tintse

Add a comment

Email again: