Kommenteeri

Varakevadine merikajaht

Mida varakevadel meriforelli püüdma minnes silmas pidada?
Eelmisel nädalal olid mõnusad päikeselised ilmad. Õhutemperatuur 7-10 kraadi ja kena kevade tunne. Sel varakevadisel ajal on paar märksõna, et püügipäevas oleks rohkem särtsu ning suurem tõenäosus kala üles leida.

Päikeselised ilmad. Kindlasti tasub ridvaga suund mere poole võtta kui päike paistab. Eriti tulemuslik on päeva teine pool, kui päike on madalad tumeda põhjaga sopid ning madalikud paari kraadi võrra soojemaks kütnud. Sinna on kala tulnud võimaliku toitu otsima. 

Allatuult rannikuosa (ehk tuul puhub maa poolt mere poole). Isegi kui päike ei paista või on poolpilves ilm, siis selline rannikuosa on natukene soojema veega, kui see rannikuosa, kuhu mere poolt tuul ning lainetus peale tulevad. Tuul viib pealmise jaheda pinnasevee kaldast eemale ja kalda lähedal on vesi natukene soojem. Seepärast allatuult püüki kasutangi lühikese aja jooksul, kui rannikuvesi enamus paikades on veel väga väga jahe.

Termomeeter - on varakevadel heaks abivahendiks natukenegi soojema vee leidmisel. Kogenud kalamees tunneb ka läbi kahlamispükste, kui vesi on paar kraadi soojem. Ise kasutan termomeetrit kogu püügipäeva vältel. Ripub umbers põlve kõrgusel vees ja aegajalt vaatan, mis näit on. Aktiivselt liikudes ja aegajalt kraadi vaadates leiab kindlasti mõne paar kraadi soojema veega koha. Siis tasub seal rohkem aega kulutada visete peale. Kui Sul termomeetrit pole siis vaata siia. Hea hinnaga, täpne ja tugeva korpusega, mahub kenasti taskusse.

Näide möödunud nädalasest püügipäevast, kui päike küttis ja õhk oli kevadiselt soe:
Püügipäeva hommikul ei toimunud miskit. Paar varem valmis vaadatud rannikulõiku olid päris jaheda veega ning varbasse ronis külm sisse. Lõunaks sain ühe järgi ujumise. Päeva teine pool aga oli aga super. Leidsin 5,5 kraadise vee ja siis hakkas toimuma. Alustuseks kaks kudepruuni merikat pääsesid minema. Siis mõne viske pärast toks toks, tegin kerimisse pausi ja alamõõduline kala. Natukene aega vaikust ja pika viskega paralleelselt kaldaga põlvesügavusest veest kerimisel paus ning 53cm selle kevadine esimene hõbekala oli landi otsas. Pool tunnikest hiljem oli kaugelt veel üks sama mõõtu hõbe otsas aga keeras lahti. Enamus rannikust oli vesi 2-3 kraadi. Püük oli allatuult rannikul ja termomeeter igati abiks.

Kokkuvõtteks - ole aktiivne ja liigu palju, sest kala jaoks on vesi ikkagi jahe ning kala ise passiivne. Vaata püügipäeva planeerides välja sobilikud rannikuosad, mis vastaksid eelpool kirjutatule ning pea sellest plaanist kinni ka. Püügipäeva planeerimise kohta on ka eraldi blogipostitus. Kasuta kerimisel pause/stoppe ja ära roni sügavasse vette, kala hoiab kalda lähedale ja tumeda põhjaga madalikele. 

Seniks konks näppu ja vägevat algavat hooaega!
 
Timo Tintse
kalastusgiid

Lisa kommentaar

Email again: